2011-08-31

Dizainerė Coco Chanel dirbti šnipe vertė akla meilė

Dar vieną tamsų dizainerės gyvenimo faktą paskelbė Prancūzijoje gyvenantis JAV žurnalistas ir Antrojo pasaulinio karo specialistas Halas Vaughanas. Jis tai aprašo ką tik pasirodžiusioje prancūzės biografijoje „Lovoje su priešu, Coco Chanel karas“ (Sleeping with the enemy, Coco Chanel's War).

Autorius remiasi gausiais JAV, Prancūzijos, Vokietijos ir Didžiosios Britanijos archyvais.

H.Vaughano teigimu, slaptoji nacistinės Vokietijos tarnyba abveras dizainerę pasamdė dar 1940-aisiais, kai jai buvo 57-eri. Prancūzė tapo agente F-7124 ir pasirinko Vestminsterio slapyvardį buvusio savo meilužio ir draugo, brito Vestminsterio kunigaikščio garbei.

Knygos autorius tvirtina, kad 1941 metais garsi moteris su kolega vyko į Ispaniją verbuoti naujų agentų. Vietoj atlygio Coco Chanel tikėjosi iš vokiečių darbo stovyklos išlaisvinti savo sūnėną Andre.

Per karą Coco Chanel buvo įsimylėjusi vokiečių karininką baroną Hansą Guntherį von Dincklage, pravarde Spatz (išvertus iš vokiečių k. - brangusis). Ryšius pora palaikė daug metų.

H.Vaughano nuomone, būtent ši pažintis dizainerei padėjo per karą nuolat gyventi viešbučio „Ritz“ 7-ojo aukšto apartamentuose. Viešbutį savo reikmėms užvaldė vokiečių armija, o Coco Chanel buvo vienintelė tuo metu„Ritz“ gyvenusi prancūzė.

Prašmatnioje įstaigoje per savo viešnages Paryžiuje apsistodavo ir tokie nusikaltėliai kaip Hermannas Goeringas ir Josephas Goebbelsas.

Naujojoje dizainerės biografijoje - iš viso jos gyvenimui jau skirtos net 57 skirtingos knygos - daug vietos skiriama ir lig šiol kituose leidiniuose mažai minimam Coco Chanel antisemitizmui. „Ji tapo turtinga, nes mokėjo prisigerinti prie labai turtingų žmonių. Su jais ji dalijosi neapykanta žydams, profsąjungoms, masonams, socialistams ir komunistams. Nuo 1933 metų ji manė, kad Hitleris - didis europietis“, - garsiąją mados damą pliekia amerikietis.

Antisemitinėmis pažiūromis dizainerė užsikrėtė gerokai anksčiau, nei naciai okupavo Prancūziją.

Rasinius nacių įstatymus ir savo ryšius su jais Coco Chanel pasitelkė tam, kad atgautų kvepalų „Chanel 5“ gamybos ir prekybos teises. Jos buvo parduotos dizainerės finansiniam partneriui nuo 1924 metų - žydų kilmės prancūzui Pierre'ui Wertheimeriui.

Tačiau toks manevras kūrėjai nepavyko. Garsiausi pasaulio kvepalai iki šiol priklauso tai pačiai šeimai, Pierre'o anūkams Alainui ir Gerard'ui Wertheimeriams. Jiems priklauso ir visa mados namų „Chanel“ nuosavybė. Pierre'ui dizainerė savo namus pardavė 1950-aisiais.

Išlaisvinus Paryžių dėl įtarimų kolaboravus su naciais Coco Chanel buvo trumpam areštuota, bet kategoriškai neigė ryšius su okupantų kariuomene.

Įsikišus Coco Chanel draugui garsiajam Didžiosios Britanijos premjerui Winstonui Churchilliui dizainerei galiausiai pavyko išvengti nemalonumų dėl savo elgesio karo metais. 2 psl. >>

Source: http://www.lrytas.lt

No comments:

Post a Comment