16.11.2011 , Autor: Tomasz Janusz (tomick) , Kategoria: Testy i recenzje sprzÄtu
JeÅli oglÄ daliÅcie „NikitÄ” z przeÅomu wieku to pewnie pamiÄtacie, że agenci Sekcji pracowali na urzÄ dzeniach, które przypominaÅy tablety i które mogli w każdej chwili zadokowaÄ przy swoim stanowisku, swobodnie kontynuujÄ c pracÄ przy biurku. Motorola pokusiÅa siÄ o przeniesienie tego interesujÄ cego pomysÅu na grunt swoich produktów, tworzÄ c caÅy ekosystem skupiony wokóŠsmartfonu Atrix. W zaÅożeniach pomysÅ jest prosty: dlaczego w maÅej puszcze nie zamknÄ Ä zarówno systemu mobilnego jak i typowej stacjonarnej dystrybucji Linuksa? Z tego mobilnego użytkownik bÄdzie korzystaÅ gdy bÄdzie siÄ poruszaÅ, a gdy wróci do domu w kilka sekund bÄdzie miaÅ dostÄp do swoich danych i ustawieÅ w wygodnej i estetycznej stacji dokujÄ cej.
I takich stacji dokujÄ cych możemy mieÄ kilka: w samochodzie, koÅo telewizora, na biurku. PomysÅ, trzeba przyznaÄ, nie jest wcale taki gÅupi i może byÄ w sam raz dla osób, które z jakichÅ powodów zraziÅy siÄ synchronizacjÄ danych pomiÄdzy urzÄ dzeniami przez chmurÄ i wolÄ trzymaÄ je w zakamarkach pamiÄci masowych.
PomysÅ Motoroli ma jeszcze kilka potencjalnych plusów: w podróż nie musimy zabieraÄ ze sobÄ dużego i czÄsto ciÄżkiego urzÄ dzenia. Wyruszamy w niÄ z niespeÅna 140 gramowym telefonem. Warto wiÄc rzuciÄ okiem na tego typu rozwiÄ zanie, prawda?
Telefon, który jest sercem caÅego ekosystemu, prezentuje siÄ okazale. Atrix idealnie leży w rÄce, jego wymiary to odpowiednio: 63.5 x 117.75 x 10.95 mm, nie grzeszy również wagÄ — produkt Motoroli z wagÄ 137 gramów trafiÅ do Åredniej kategorii wagowej. Motorola Atrix jest zupeÅnym przeciwieÅstwem Samsunga Galaxy S II — jest nieco mniejsza, niewiele ciÄższa ale i lepiej wykonana jeÅli chodzi o jakoÅÄ obudowy.
Przede wszystkim nie ma uczucia, że zaraz użytkownik zÅamie tylnÄ pokrywÄ telefonu. Jest ona wystarczajÄ co elastyczna przy ÅciÄ ganiu, nie trzeba walczyÄ z zatrzaskami oraz jest na tyle gruba, aby użytkownik czuÅ siÄ pewnie. Klapa ozdobiona zostaÅa przyjemnym wzorem naÅladujÄ cym wÅókna wÄglowe.
Motorola Atrix posiada ekran o przekÄ tnej 4 cale i rozdzielczoÅci qHD (960 x 540). DziÄki identycznej z HTC EVO 3D rozdzielczoÅci możemy cieszyÄ siÄ filmami 16:9 bez zbÄdnego przeskalowywania obrazu. JeÅli chodzi o pokrycie ekranu, dziÄki Gorilla Glass palce przesuwajÄ siÄ po nim pÅynnie. Producent umieÅciÅ w telefonie budzÄ cÄ kontrowersje matrycÄ PenTile RGBW, która różni siÄ od standardowych tym, że do trzech kolorów (czerwona, zielona i niebieska) dodano czwarty, biaÅy. Każdy piksel na takiej matrycy skÅada siÄ z dwóch zamiast trzech subpikseli.
DziÄki takiemu zabiegowi ekran zużywa o poÅowÄ mniej energii podczas wyÅwietlania równie jasnych obrazów. WadÄ tego rozwiÄ zania jest ledwo dostrzegalna ziarnistoÅÄ obrazu, spowodowana nietypowym rozÅożeniem poszczególnych diod na matrycy – dla niektórych może byÄ to wada zaporowa, jednak bliźniaczo podobnÄ (zamiast biaÅego subpiksela zastosowano zielony) matrycÄ posiada Samsung Galaxy S oraz Nokia N9, w przypadku których krytyki jakoÅ specjalnie nie sÅychaÄ.
W obudowie przewidziano wejÅcia mini-jack, micro-USB oraz micro-HDMI (oba kable sÄ w zestawie, co wyróżnia Atrix na tle konkurencji). Nie zabrakÅo również diod powiadomieÅ, które ÅwiecÄ w 3 kolorach w zależnoÅci od rodzaju wiadomoÅci. Wart uwagi jest nietypowo umiejscowiony przycisk wÅÄ cznika, który jest na skraju obudowy w górnej czÄÅci telefonu. Jest pÅaski, ponieważ umieszczony zostaÅ w nim czytnik linii papilarnych, który możemy skonfigurowaÄ w menu bezpieczeÅstwa w Androidzie.
Ostatnio producenci telefonów (szczególnie HTC i Samsung) idÄ w kierunku utrudniania wymiany kart microSD/SDHC i uÅatwiania wyciÄ gania kart SIM. Nie rozumiem tego trendu, ponieważ trudno mówiÄ o pamiÄci wymiennej, gdy do jej wymiany konieczne jest wyciÄ gniÄcie baterii i ponowne uruchomienie telefonu. JeÅli ÅciÄ gniemy klapkÄ w Motoroli, zobaczymy przemyÅlany ukÅad rozmieszenia baterii, gniazda karty sim oraz kart microSD — bez utrudnieÅ bÄdziemy mogli zatem wymieniÄ kartÄ pamiÄci.
JeÅli chodzi o samÄ bateriÄ to mamy do czynienia z akumulatorem o pojemnoÅci 7,1 Wh (1930 mAh/ 3,7 V), który wystarczy spokojnie na jeden dzieÅ podczas caÅkiem intensywniej pracy. Gdy jednak wyÅÄ czymy (w zależnoÅci od potrzeb) nadajnik GPS, WiFi, Bluetooth czy synchronizacjÄ danych to z telefony uda siÄ wyciÄ gnÄ Ä jeszcze sporo czasu. OczywiÅcie braki energii można uzupeÅniÄ Lapdockiem, którego dostaliÅmy do testów razem z telefonem.
WewnÄ trz telefonu odnajdziemy ukÅad NVIDIA Tegra 2 AP20H (Cortex A9), którego dwurdzeniowy procesor taktowany jest z czÄstotliwoÅciÄ 1 GHz, przy trzystumegahercowej czÄstotliwoÅci taktowania GPU. Pod wzglÄdem wydajnoÅci procesor jest nieco sÅabszy od modelu T20, który jest stosowany w wiÄkszoÅci konkurencyjnych urzÄ dzeÅ. Motorola, pozycjonujÄ c Atriksa jako urzÄ dzenie „do wszystkiego” mogÅaby siÄ pokusiÄ o zastosowanie modelu AP25, który jest wydajniejszy od wyżej wymienionych ukÅadów zarówno jeÅli chodzi o procesor jak i ukÅad graficzny. Telefon posiada 1 GB pamiÄci RAM oraz do 16 GB pamiÄci wewnÄtrznej.
Motorola oddaÅa swoim użytkownikom telefon z aparatem, którego matryca posiada rozdzielczoÅÄ 5 MP. Aparat posiada oczywiÅcie Auto Focus oraz czterokrotny zoom cyfrowy. Dodatkowo do doÅwietlenia ciemnego otoczenia wykorzystywane sÄ dwie diody LED. ZdjÄcia zrobione przy pomocy aparatu w Motoroli Atrix mimo iż sÄ nieco za ciemne, to jednak należy oceniÄ je pozytywnie - dobrze zostaÅy oddane barwy oraz zachowana zostaÅa ostroÅÄ.
Jak wczeÅniej napisaÅem, razem z telefonem dostaliÅmy osobliwe urzÄ dzenie nazwane przez producenta Lapdockiem. Lapdock jest bardzo odchudzonÄ wersjÄ laptopa. Trudno wymieniÄ rzeczy, które zostaÅy usuniÄte – wiÄc co zostaÅo? Jest ekran o przekÄ tnej 11,6” i rozdzielczoÅci 1366 x 768, jest również spora bateria o pojemnoÅci 36 Wh, która zaspokoi apetyt urzÄ dzenia na 6 godzin nieustannej pracy. W Lapdocku znalazÅo siÄ również miejsce dla dwóch portów USB oraz bocznych gÅoÅników.
To co jest jednak najlepsze w Lapdocku, to jego wykonanie. UrzÄ dzenie jest schludne, wrÄcz „sterylne”. Kolory sÄ bardzo stonowane – dominujÄ różne odcienie czerni. Jedynym miejscu gdzie Åad zostaÅ zakÅócony jest klawiatura, gdzie klawisze funkcyjne ozdobione zostaÅy pomaraÅczowymi oznaczeniami. Lapdock nie zaskoczyÅ negatywnie również jeÅli chodzi o jakoÅÄ wykonania poszczególnych elementów. Prawie caÅa obudowa zostaÅa wykonana z aluminium, jedyne odstÄpstwo od tej zasady to klawiatura oraz czÄÅÄ, gdzie użytkownik może podÅÄ czyÄ telefon.
Klawisze wykonane zostaÅy ze Åliskiego plastiku. Implikuje to dwie rzeczy: na klawiszach widaÄ odciski palców oraz nie sÄ one tak komfortowe jak w przypadku ich matowych kolegów — to jednak nie jest zaskakujÄ ce. Motorola zastosowaÅa identyczny plastik przy swojej klawiaturze bezprzewodowej. Jest też jedno rozczarowanie — Lapdocka nie podÅÄ czymy do telewizora czy dodatkowego monitora.
System, który znajdziemy w Motoroli Atrix, to mocno zmodyfikowana wersja Androida 2.3.4 (Gingerbread). Jest to nieco starsza wersja od tej, która wchodzi do kanaÅów aktualizacji w Samsungu (2.3.5) oraz od tej, którÄ możemy pobraÄ jeÅli zdecydujemy siÄ na np. CyanogenMod (2.3.7). Ten ostatni opiera siÄ zresztÄ na wersji, w której pojawiÅo siÄ kilka zmian majÄ cych na celu lepsze zarzÄ dzanie pamiÄciÄ . Ale nie ma co pÅakaÄ zawczasu, Motorola pewnie nie powiedziaÅa jeszcze ostatniego sÅowa jeÅli chodzi o aktualizacje urzÄ dzeÅ pracujÄ cych na drugiej generacji Androida.
Tak jak napisaÅem wczeÅniej, Motorola zdecydowaÅa siÄ mocno zmodyfikowaÄ Androida w Atiksie. Zastosowano znany już wczeÅniej interfejs MOTOBLUR, który oferuje konfigurowalny ekran domowy a także szereg widżetów, dziÄki którym szybko dostaniemy siÄ do ukrytych ustawieÅ systemowych. Blur to także nakÅadka na tradycyjnego kreatora konfiguracji kont serwisów internetowych, rozszerzajÄ ca listÄ o Last.FM, LinkedIn, Photobucket czy Qik Video. Jest jeszcze Picasa, ale jeÅli zainstalujemy klienta Google+ to synchronizacja zdjÄÄ zrobiona przez rozwiÄ zanie Motoroli stanie siÄ zbÄdne.
Interfejs systemu, który trafiÅ do Motoroli jest na szczÄÅcie stonowany jeÅli chodzi o kolorystykÄ. Nie mamy do czynienia z festiwalem kolorów jak podczas karnawaÅu w Rio de Janeiro, który niestety cechuje Samsunga Galaxy S II. Ikony w menu sÄ utrzymane zazwyczaj w jednym kolorze, co uÅatwia nawigacjÄ.
Poza stylistykÄ Motorola przyÅożyÅa siÄ również do zestawu aplikacji, jakie klient otrzyma razem z telefonem. Do dyspozycji zostaÅ oddany klient sklepu 7digital, z którego oferty mogÄ skorzystaÄ klienci z Polski.
Zwraca na siebie uwagÄ również czytnik kanaÅów RSS, w którym uÅatwiono subskrypcjÄ kanaÅów z serwisów informacyjnych z caÅego Åwiata. Ponadto możemy dodaÄ niestandardowy, pominiÄty w oferowanym katalogu serwis. Wystarczy, że wpiszemy adres internetowy, a czytnik sam spróbuje zidentyfikowaÄ udostÄpniane kanaÅy.
Podobnie do wielu istniejÄ cych na rynku telefonów, także Motorola udostÄpniÅa możliwoÅÄ zaÅożenia wÅasnego punktu dostÄpowego WiFi. Możemy oczywiÅcie wybraÄ metodÄ autoryzacji, hasÅo ale także adresacjÄ adresów IP oraz kanaÅ na którym bÄdzie siÄ odbywaÄ komunikacja. InnÄ ciekawÄ aplikacjÄ jest Moto Phone Portal. SÅuży ona do zarzÄ dzania danymi na telefonie z poziomu okna przeglÄ darki w komputerze. WadÄ tej aplikacji jest jej… wiek. Otóż wczeÅniej można byÅo jÄ zainstalowaÄ oddzielnie, i to już od czasów pierwszych telefonów z Androidem. Nadal też menedżer plików wymaga Internet Explorera ;-)
Od nowa zostaÅa zbudowany odtwarzacz muzyczny. Poza podstawowymi funkcjami oferuje możliwoÅÄ wyszukania utworów w serwisie YouTube, a także identyfikacjÄ piosenek poprzez serwis SoundHound – z czym ten radzi sobie caÅkiem dobrze dziÄki dobremu mikrofonowi.
Nowoczesny smartfon bez jakiejkolwiek aplikacji biurowej to jak żoÅnierz bez karabinu. Atrix karabin ma, choÄ dosyÄ prosty, takie AK-47 wÅród rozwiÄ zaÅ biurowych. Dobrze radzi sobie z dokumentami, ale nie posiada wielu funkcji tak obecnych w pakiecie Polaris Office oferowanej z MotorolÄ XOOM.
Tam jest Linux! ÅapaÄ go!
Na sam koniec zostawiÅem najciekawszy element Androida, czyli aplikacjÄ Webtop, która jest wirtualnÄ maszynÄ , w której uruchamiany jest system operacyjny wyÅwietlany po podÅÄ czeniu stacji dokujÄ cej.
WewnÄ trz Webtop uruchamia siÄ bardzo okrojona wersja Ubuntu, wyposażona jedynie przeglÄ darkÄ Mozilla Firefox 6 (w której pozostawiono domyÅlnym kanaÅ aktualizacji) oraz Avant Window Navigator – również okrojony. JedynÄ możliwoÅciÄ personalizacji systemu jest opcja dodania wÅasnych skrótów do witryn internetowych oraz ewentualnie zmiana tapety pulpitu czy wygaszacza ekranu.
Elementem, który rzuca siÄ w oczy przy pierwszym uruchomieniu, jest podglÄ d pulpitu telefonu. DziÄki niemu możemy na przykÅad korzystaÄ z aplikacji w telefonie na pulpicie Lapdocka. Każda z poszczególnych aplikacji uruchomionych w Androidzie wyÅwietla siÄ w osobnej karcie. Aplikacja daje możliwoÅÄ przeÅÄ czenia siÄ w tryb peÅnoekranowy a także zmiany orientacji ekranu domowego mobilnego systemu. Obraz po powiÄkszeniu zostaje rozciÄ gniÄty, staje siÄ wiÄc tym samym nieco rozmyty.
Ubuntu zostaÅo czÄÅciowo zintegrowane z Androidem. Tak jest w przypadku wykonywania poÅÄ czeÅ oraz wysyÅania wiadomoÅci tekstowych, tak jest również z powiadomieniami, które wyÅwietlajÄ siÄ po lewej stronie górnego paska. KlikniÄcie w ikonÄ listy kontaktów czy dialera powoduje uruchomienie aplikacji w oknie Androida.
Motorola postanowiÅa zatrzymaÄ klika aplikacji zwiÄ zanych z ustawieniami systemowymi: konfiguracjÄ myszy, klawiatury czy drukarek. PozostaÅ również menedżer plików, w którym zablokowano możliwoÅÄ przeglÄ dania systemu plików Webtopa — jest tylko dostÄp do pamiÄci telefonu.
System plików można przeglÄ daÄ z poziomu… Firefoksa. WpisujÄ c do pasku adresu file:/// można przeglÄ daÄ katalogi systemowe, a także pobieraÄ pliki, do których dano nam dostÄp. Takie ograniczenia sprawiajÄ , że użytkownik nie ma możliwoÅci instalacji swoich ulubionych aplikacji.
Ubuntu w Atriksie niestety nie dziaÅa pÅynnie. Szczególnie widoczne bÄdzie to w przypadku, gdy w przeglÄ darce internetowej postanowimy wejÅÄ na stronÄ zawierajÄ cÄ duÅ¼Ä liczbÄ kreacji we Flashu. WidaÄ ewidentne braki mocy w ukÅadzie, ale także brak optymalizacji Ubuntu pod procesory ARM, która dopiero pojawiÅa siÄ poglÄ dowo w wersji 11.10.
Produkty Motoroli sprawiajÄ bardzo dobre pierwsze wrażenie. Z czasem wychodzÄ jednak pewne braki nawet tak bardzo innowacyjnych jak duet Atrix i Lapdock rozwiÄ zaÅ. OczywiÅcie idea, jaka przyÅwiecaÅa stworzeniu takiego produktu jest jasna – wygodnie jest nosiÄ maÅe urzÄ dzenie, które podÅÄ czymy do dużego i nadal bÄdziemy mogli cieszyÄ siÄ swoimi danymi, ustawieniami i wygodÄ .
Mimo wszystko należy rozdzieliÄ ocenÄ telefonu oraz docka. Motorola Atrix to jeden z bardziej udanych telefonów jakie miaÅem okazjÄ przetestowaÄ. Wyróżnia jÄ caÅkiem dobry czas pracy na baterii, zestaw dodatkowych aplikacji i przede wszystkim stonowana kolorystyka interfejsu. Android w Motoroli Atrix pracuje bez zastrzeżeÅ.
Lapdock – podobnie jak telefon – jest bardzo dobrze zÅożony, metalowe elementy doskonale zostaÅy sprasowane i nie posiadajÄ ostrych krawÄdzi. Zmienimy jednak zdanie o Lapdocku w chwili, gdy uruchomimy system Webtop. Mimo wielu wygód oferowanych przez Lapdock, zaÅÄ czony system operacyjny jest najwiÄkszym rozczarowaniem caÅego rozwiÄ zania. Ubuntu jakie znalazÅo siÄ w Motoroli przypomina bardziej ChromeOSa niż dystrybucjÄ, z którÄ zdÄ Å¼yliÅmy siÄ przez lata zapoznaÄ. Dla osób, które lubiÄ grzebaÄ w systemie, pozostawiono niewiele opcji dostosowania systemu do wÅasnych potrzeb. Z drugiej strony Motorola zatroszczyÅa siÄ o to, aby użytkownicy nie instalowali aplikacji, które teoretycznie mogÅyby wpÅynÄ Ä na wydajnoÅÄ systemu.
Lapdock oficjalnie nie bÄdzie sprzedawany w Polsce. Jednak dla osób chcÄ cych zakupiÄ go dla siebie jest możliwoÅÄ zamówienia w oficjalnym sklepie internetowym za jedyne… 299,99 euro (bez kosztów dostawy, za które zapÅaciÄ trzeba przyna...
Source:
No comments:
Post a Comment