2012-01-04

Motorola Atrix: wizja przyszłości czy nieudany eksperyment?

16.11.2011 , Autor: Tomasz Janusz (tomick) , Kategoria: Testy i recenzje sprzętu

JeÅ›li oglÄ…daliÅ›cie „NikitÄ™” z przeÅ‚omu wieku to pewnie pamiÄ™tacie, że agenci Sekcji pracowali na urzÄ…dzeniach, które przypominaÅ‚y tablety i które mogli w każdej chwili zadokować przy swoim stanowisku, swobodnie kontynuujÄ…c pracÄ™ przy biurku. Motorola pokusiÅ‚a siÄ™ o przeniesienie tego interesujÄ…cego pomysÅ‚u na grunt swoich produktów, tworzÄ…c caÅ‚y ekosystem skupiony wokół smartfonu Atrix. W zaÅ‚ożeniach pomysÅ‚ jest prosty: dlaczego w maÅ‚ej puszcze nie zamknąć zarówno systemu mobilnego jak i typowej stacjonarnej dystrybucji Linuksa? Z tego mobilnego użytkownik bÄ™dzie korzystaÅ‚ gdy bÄ™dzie siÄ™ poruszaÅ‚, a gdy wróci do domu w kilka sekund bÄ™dzie miaÅ‚ dostÄ™p do swoich danych i ustawieÅ„ w wygodnej i estetycznej stacji dokujÄ…cej.

I takich stacji dokujących możemy mieć kilka: w samochodzie, koło telewizora, na biurku. Pomysł, trzeba przyznać, nie jest wcale taki głupi i może być w sam raz dla osób, które z jakichś powodów zraziły się synchronizacją danych pomiędzy urządzeniami przez chmurę i wolą trzymać je w zakamarkach pamięci masowych.

Pomysł Motoroli ma jeszcze kilka potencjalnych plusów: w podróż nie musimy zabierać ze sobą dużego i często ciężkiego urządzenia. Wyruszamy w nią z niespełna 140 gramowym telefonem. Warto więc rzucić okiem na tego typu rozwiązanie, prawda?

Telefon, który jest sercem caÅ‚ego ekosystemu, prezentuje siÄ™ okazale. Atrix idealnie leży w rÄ™ce, jego wymiary to odpowiednio: 63.5 x 117.75 x 10.95 mm, nie grzeszy również wagÄ… — produkt Motoroli z wagÄ… 137 gramów trafiÅ‚ do Å›redniej kategorii wagowej. Motorola Atrix jest zupeÅ‚nym przeciwieÅ„stwem Samsunga Galaxy S II — jest nieco mniejsza, niewiele cięższa ale i lepiej wykonana jeÅ›li chodzi o jakość obudowy.

Przede wszystkim nie ma uczucia, że zaraz użytkownik złamie tylną pokrywę telefonu. Jest ona wystarczająco elastyczna przy ściąganiu, nie trzeba walczyć z zatrzaskami oraz jest na tyle gruba, aby użytkownik czuł się pewnie. Klapa ozdobiona została przyjemnym wzorem naśladującym włókna węglowe.

Motorola Atrix posiada ekran o przekątnej 4 cale i rozdzielczości qHD (960 x 540). Dzięki identycznej z HTC EVO 3D rozdzielczości możemy cieszyć się filmami 16:9 bez zbędnego przeskalowywania obrazu. Jeśli chodzi o pokrycie ekranu, dzięki Gorilla Glass palce przesuwają się po nim płynnie. Producent umieścił w telefonie budzącą kontrowersje matrycę PenTile RGBW, która różni się od standardowych tym, że do trzech kolorów (czerwona, zielona i niebieska) dodano czwarty, biały. Każdy piksel na takiej matrycy składa się z dwóch zamiast trzech subpikseli.

DziÄ™ki takiemu zabiegowi ekran zużywa o poÅ‚owÄ™ mniej energii podczas wyÅ›wietlania równie jasnych obrazów. WadÄ… tego rozwiÄ…zania jest ledwo dostrzegalna ziarnistość obrazu, spowodowana nietypowym rozÅ‚ożeniem poszczególnych diod na matrycy – dla niektórych może być to wada zaporowa, jednak bliźniaczo podobnÄ… (zamiast biaÅ‚ego subpiksela zastosowano zielony) matrycÄ™ posiada Samsung Galaxy S oraz Nokia N9, w przypadku których krytyki jakoÅ› specjalnie nie sÅ‚ychać.

W obudowie przewidziano wejścia mini-jack, micro-USB oraz micro-HDMI (oba kable są w zestawie, co wyróżnia Atrix na tle konkurencji). Nie zabrakło również diod powiadomień, które świecą w 3 kolorach w zależności od rodzaju wiadomości. Wart uwagi jest nietypowo umiejscowiony przycisk włącznika, który jest na skraju obudowy w górnej części telefonu. Jest płaski, ponieważ umieszczony został w nim czytnik linii papilarnych, który możemy skonfigurować w menu bezpieczeństwa w Androidzie.

Ostatnio producenci telefonów (szczególnie HTC i Samsung) idÄ… w kierunku utrudniania wymiany kart microSD/SDHC i uÅ‚atwiania wyciÄ…gania kart SIM. Nie rozumiem tego trendu, ponieważ trudno mówić o pamiÄ™ci wymiennej, gdy do jej wymiany konieczne jest wyciÄ…gniÄ™cie baterii i ponowne uruchomienie telefonu. JeÅ›li Å›ciÄ…gniemy klapkÄ™ w Motoroli, zobaczymy przemyÅ›lany ukÅ‚ad rozmieszenia baterii, gniazda karty sim oraz kart microSD — bez utrudnieÅ„ bÄ™dziemy mogli zatem wymienić kartÄ™ pamiÄ™ci.

Jeśli chodzi o samą baterię to mamy do czynienia z akumulatorem o pojemności 7,1 Wh (1930 mAh/ 3,7 V), który wystarczy spokojnie na jeden dzień podczas całkiem intensywniej pracy. Gdy jednak wyłączymy (w zależności od potrzeb) nadajnik GPS, WiFi, Bluetooth czy synchronizację danych to z telefony uda się wyciągnąć jeszcze sporo czasu. Oczywiście braki energii można uzupełnić Lapdockiem, którego dostaliśmy do testów razem z telefonem.

WewnÄ…trz telefonu odnajdziemy ukÅ‚ad NVIDIA Tegra 2 AP20H (Cortex A9), którego dwurdzeniowy procesor taktowany jest z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… 1 GHz, przy trzystumegahercowej czÄ™stotliwoÅ›ci taktowania GPU. Pod wzglÄ™dem wydajnoÅ›ci procesor jest nieco sÅ‚abszy od modelu T20, który jest stosowany w wiÄ™kszoÅ›ci konkurencyjnych urzÄ…dzeÅ„. Motorola, pozycjonujÄ…c Atriksa jako urzÄ…dzenie „do wszystkiego” mogÅ‚aby siÄ™ pokusić o zastosowanie modelu AP25, który jest wydajniejszy od wyżej wymienionych ukÅ‚adów zarówno jeÅ›li chodzi o procesor jak i ukÅ‚ad graficzny. Telefon posiada 1 GB pamiÄ™ci RAM oraz do 16 GB pamiÄ™ci wewnÄ™trznej.

Motorola oddała swoim użytkownikom telefon z aparatem, którego matryca posiada rozdzielczość 5 MP. Aparat posiada oczywiście Auto Focus oraz czterokrotny zoom cyfrowy. Dodatkowo do doświetlenia ciemnego otoczenia wykorzystywane są dwie diody LED. Zdjęcia zrobione przy pomocy aparatu w Motoroli Atrix mimo iż są nieco za ciemne, to jednak należy ocenić je pozytywnie - dobrze zostały oddane barwy oraz zachowana została ostrość.

Jak wczeÅ›niej napisaÅ‚em, razem z telefonem dostaliÅ›my osobliwe urzÄ…dzenie nazwane przez producenta Lapdockiem. Lapdock jest bardzo odchudzonÄ… wersjÄ… laptopa. Trudno wymienić rzeczy, które zostaÅ‚y usuniÄ™te – wiÄ™c co zostaÅ‚o? Jest ekran o przekÄ…tnej 11,6” i rozdzielczoÅ›ci 1366 x 768, jest również spora bateria o pojemnoÅ›ci 36 Wh, która zaspokoi apetyt urzÄ…dzenia na 6 godzin nieustannej pracy. W Lapdocku znalazÅ‚o siÄ™ również miejsce dla dwóch portów USB oraz bocznych gÅ‚oÅ›ników.

To co jest jednak najlepsze w Lapdocku, to jego wykonanie. UrzÄ…dzenie jest schludne, wrÄ™cz „sterylne”. Kolory sÄ… bardzo stonowane – dominujÄ… różne odcienie czerni. Jedynym miejscu gdzie Å‚ad zostaÅ‚ zakłócony jest klawiatura, gdzie klawisze funkcyjne ozdobione zostaÅ‚y pomaraÅ„czowymi oznaczeniami. Lapdock nie zaskoczyÅ‚ negatywnie również jeÅ›li chodzi o jakość wykonania poszczególnych elementów. Prawie caÅ‚a obudowa zostaÅ‚a wykonana z aluminium, jedyne odstÄ™pstwo od tej zasady to klawiatura oraz część, gdzie użytkownik może podÅ‚Ä…czyć telefon.

Klawisze wykonane zostaÅ‚y ze Å›liskiego plastiku. Implikuje to dwie rzeczy: na klawiszach widać odciski palców oraz nie sÄ… one tak komfortowe jak w przypadku ich matowych kolegów — to jednak nie jest zaskakujÄ…ce. Motorola zastosowaÅ‚a identyczny plastik przy swojej klawiaturze bezprzewodowej. Jest też jedno rozczarowanie — Lapdocka nie podÅ‚Ä…czymy do telewizora czy dodatkowego monitora.

System, który znajdziemy w Motoroli Atrix, to mocno zmodyfikowana wersja Androida 2.3.4 (Gingerbread). Jest to nieco starsza wersja od tej, która wchodzi do kanałów aktualizacji w Samsungu (2.3.5) oraz od tej, którą możemy pobrać jeśli zdecydujemy się na np. CyanogenMod (2.3.7). Ten ostatni opiera się zresztą na wersji, w której pojawiło się kilka zmian mających na celu lepsze zarządzanie pamięcią. Ale nie ma co płakać zawczasu, Motorola pewnie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi o aktualizacje urządzeń pracujących na drugiej generacji Androida.

Tak jak napisałem wcześniej, Motorola zdecydowała się mocno zmodyfikować Androida w Atiksie. Zastosowano znany już wcześniej interfejs MOTOBLUR, który oferuje konfigurowalny ekran domowy a także szereg widżetów, dzięki którym szybko dostaniemy się do ukrytych ustawień systemowych. Blur to także nakładka na tradycyjnego kreatora konfiguracji kont serwisów internetowych, rozszerzająca listę o Last.FM, LinkedIn, Photobucket czy Qik Video. Jest jeszcze Picasa, ale jeśli zainstalujemy klienta Google+ to synchronizacja zdjęć zrobiona przez rozwiązanie Motoroli stanie się zbędne.

Interfejs systemu, który trafił do Motoroli jest na szczęście stonowany jeśli chodzi o kolorystykę. Nie mamy do czynienia z festiwalem kolorów jak podczas karnawału w Rio de Janeiro, który niestety cechuje Samsunga Galaxy S II. Ikony w menu są utrzymane zazwyczaj w jednym kolorze, co ułatwia nawigację.

Poza stylistyką Motorola przyłożyła się również do zestawu aplikacji, jakie klient otrzyma razem z telefonem. Do dyspozycji został oddany klient sklepu 7digital, z którego oferty mogą skorzystać klienci z Polski.

Zwraca na siebie uwagę również czytnik kanałów RSS, w którym ułatwiono subskrypcję kanałów z serwisów informacyjnych z całego świata. Ponadto możemy dodać niestandardowy, pominięty w oferowanym katalogu serwis. Wystarczy, że wpiszemy adres internetowy, a czytnik sam spróbuje zidentyfikować udostępniane kanały.

Podobnie do wielu istniejÄ…cych na rynku telefonów, także Motorola udostÄ™pniÅ‚a możliwość zaÅ‚ożenia wÅ‚asnego punktu dostÄ™powego WiFi. Możemy oczywiÅ›cie wybrać metodÄ™ autoryzacji, hasÅ‚o ale także adresacjÄ™ adresów IP oraz kanaÅ‚ na którym bÄ™dzie siÄ™ odbywać komunikacja. InnÄ… ciekawÄ… aplikacjÄ… jest Moto Phone Portal. SÅ‚uży ona do zarzÄ…dzania danymi na telefonie z poziomu okna przeglÄ…darki w komputerze. WadÄ… tej aplikacji jest jej… wiek. Otóż wczeÅ›niej można byÅ‚o jÄ… zainstalować oddzielnie, i to już od czasów pierwszych telefonów z Androidem. Nadal też menedżer plików wymaga Internet Explorera ;-)

Od nowa zostaÅ‚a zbudowany odtwarzacz muzyczny. Poza podstawowymi funkcjami oferuje możliwość wyszukania utworów w serwisie YouTube, a także identyfikacjÄ™ piosenek poprzez serwis SoundHound – z czym ten radzi sobie caÅ‚kiem dobrze dziÄ™ki dobremu mikrofonowi.

Nowoczesny smartfon bez jakiejkolwiek aplikacji biurowej to jak żołnierz bez karabinu. Atrix karabin ma, choć dosyć prosty, takie AK-47 wśród rozwiązań biurowych. Dobrze radzi sobie z dokumentami, ale nie posiada wielu funkcji tak obecnych w pakiecie Polaris Office oferowanej z Motorolą XOOM.

Tam jest Linux! Łapać go!

Na sam koniec zostawiłem najciekawszy element Androida, czyli aplikację Webtop, która jest wirtualną maszyną, w której uruchamiany jest system operacyjny wyświetlany po podłączeniu stacji dokującej.

WewnÄ…trz Webtop uruchamia siÄ™ bardzo okrojona wersja Ubuntu, wyposażona jedynie przeglÄ…darkÄ™ Mozilla Firefox 6 (w której pozostawiono domyÅ›lnym kanaÅ‚ aktualizacji) oraz Avant Window Navigator – również okrojony. JedynÄ… możliwoÅ›ciÄ… personalizacji systemu jest opcja dodania wÅ‚asnych skrótów do witryn internetowych oraz ewentualnie zmiana tapety pulpitu czy wygaszacza ekranu.

Elementem, który rzuca się w oczy przy pierwszym uruchomieniu, jest podgląd pulpitu telefonu. Dzięki niemu możemy na przykład korzystać z aplikacji w telefonie na pulpicie Lapdocka. Każda z poszczególnych aplikacji uruchomionych w Androidzie wyświetla się w osobnej karcie. Aplikacja daje możliwość przełączenia się w tryb pełnoekranowy a także zmiany orientacji ekranu domowego mobilnego systemu. Obraz po powiększeniu zostaje rozciągnięty, staje się więc tym samym nieco rozmyty.

Ubuntu zostało częściowo zintegrowane z Androidem. Tak jest w przypadku wykonywania połączeń oraz wysyłania wiadomości tekstowych, tak jest również z powiadomieniami, które wyświetlają się po lewej stronie górnego paska. Kliknięcie w ikonę listy kontaktów czy dialera powoduje uruchomienie aplikacji w oknie Androida.

Motorola postanowiÅ‚a zatrzymać klika aplikacji zwiÄ…zanych z ustawieniami systemowymi: konfiguracjÄ… myszy, klawiatury czy drukarek. PozostaÅ‚ również menedżer plików, w którym zablokowano możliwość przeglÄ…dania systemu plików Webtopa — jest tylko dostÄ™p do pamiÄ™ci telefonu.

System plików można przeglÄ…dać z poziomu… Firefoksa. WpisujÄ…c do pasku adresu file:/// można przeglÄ…dać katalogi systemowe, a także pobierać pliki, do których dano nam dostÄ™p. Takie ograniczenia sprawiajÄ…, że użytkownik nie ma możliwoÅ›ci instalacji swoich ulubionych aplikacji.

Ubuntu w Atriksie niestety nie działa płynnie. Szczególnie widoczne będzie to w przypadku, gdy w przeglądarce internetowej postanowimy wejść na stronę zawierającą dużą liczbę kreacji we Flashu. Widać ewidentne braki mocy w układzie, ale także brak optymalizacji Ubuntu pod procesory ARM, która dopiero pojawiła się poglądowo w wersji 11.10.

Produkty Motoroli sprawiajÄ… bardzo dobre pierwsze wrażenie. Z czasem wychodzÄ… jednak pewne braki nawet tak bardzo innowacyjnych jak duet Atrix i Lapdock rozwiÄ…zaÅ„. OczywiÅ›cie idea, jaka przyÅ›wiecaÅ‚a stworzeniu takiego produktu jest jasna – wygodnie jest nosić maÅ‚e urzÄ…dzenie, które podÅ‚Ä…czymy do dużego i nadal bÄ™dziemy mogli cieszyć siÄ™ swoimi danymi, ustawieniami i wygodÄ….

Mimo wszystko należy rozdzielić ocenę telefonu oraz docka. Motorola Atrix to jeden z bardziej udanych telefonów jakie miałem okazję przetestować. Wyróżnia ją całkiem dobry czas pracy na baterii, zestaw dodatkowych aplikacji i przede wszystkim stonowana kolorystyka interfejsu. Android w Motoroli Atrix pracuje bez zastrzeżeń.

Lapdock – podobnie jak telefon – jest bardzo dobrze zÅ‚ożony, metalowe elementy doskonale zostaÅ‚y sprasowane i nie posiadajÄ… ostrych krawÄ™dzi. Zmienimy jednak zdanie o Lapdocku w chwili, gdy uruchomimy system Webtop. Mimo wielu wygód oferowanych przez Lapdock, zaÅ‚Ä…czony system operacyjny jest najwiÄ™kszym rozczarowaniem caÅ‚ego rozwiÄ…zania. Ubuntu jakie znalazÅ‚o siÄ™ w Motoroli przypomina bardziej ChromeOSa niż dystrybucjÄ™, z którÄ… zdążyliÅ›my siÄ™ przez lata zapoznać. Dla osób, które lubiÄ… grzebać w systemie, pozostawiono niewiele opcji dostosowania systemu do wÅ‚asnych potrzeb. Z drugiej strony Motorola zatroszczyÅ‚a siÄ™ o to, aby użytkownicy nie instalowali aplikacji, które teoretycznie mogÅ‚yby wpÅ‚ynąć na wydajność systemu.

Lapdock oficjalnie nie bÄ™dzie sprzedawany w Polsce. Jednak dla osób chcÄ…cych zakupić go dla siebie jest możliwość zamówienia w oficjalnym sklepie internetowym za jedyne… 299,99 euro (bez kosztów dostawy, za które zapÅ‚acić trzeba przyna...

Source: http://www.dobreprogramy.pl

No comments:

Post a Comment